Jakie słuchawki nauszne?

Jakie słuchawki nauszne?

Słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe?

Tradycyjne słuchawki przewodowe przez długi czas były standardem. Mają one długi kabelek, który można połączyć z urządzeniem (odtwarzaczem mp3, smartfonem, laptopem, TV itp.) za pomocą złącza typu Jack (urządzenia posiadają porty typu audio Jack). Długość kabla jest pewnym ograniczeniem. Kabelek może także się plątać, co utrudnia wygodne słuchanie muzyki lub oglądanie filmu z takimi słuchawkami. To rozwiązanie ma jednak swój plus – słuchawki przewodowe zapewniają wyższą jakość dźwięku niż technologia Bluetooth.
Dużym zainteresowaniem użytkowników cieszą się obecnie nowoczesne słuchawki bezprzewodowe. Producenci proponują słuchawki oparte o:

• system radiowy
• podczerwień
• Bluetooth

Hitem stała się technologia Bluetooth, która wypiera inne rozwiązania. Takie słuchawki gwarantują zasięg około 9-10 m, dlatego doskonale sprawdzają się do smartfonów. Słuchawki wykorzystujące sygnał radiowy dają zasięg nawet do 30 m, dlatego mogą zostać wykorzystywane np. do wygodnego oglądania TV czy słuchania muzyki w domu.

Jaka konstrukcja

Kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę jest konstrukcja słuchawek nausznych.
Producenci oferują modele:

• zamknięte
• półotwarte
• otwarte

Słuchawki zamknięte to idealne rozwiązanie dla fanów muzyki, ponieważ znakomicie odwzorowują one niskie i wysokie tony zapewniając bardzo wysoką jakość dźwięków. Słuchawka szczelnie przylega do ucha, a dźwięki są zatrzymywane. Osoba używająca słuchawek nie słyszy dźwięków z zewnątrz. W ten sposób można dyskretnie słuchać ulubionej muzyki lub audiobooka w miejscach publicznych (np. w środkach komunikacji miejskiej, poczekalniach do lekarza, kolejce w urzędzie) bez obaw, że będziemy zakłócać spokój otoczeniu. Słuchawki otwarte nie przylegają ściśle do ucha. Zaletą takiego rozwiązania jest wyższy komfort korzystania ze słuchawek (ucho cały czas jest wentylowane) i brak zmęczenia przy dłuższym słuchaniu muzyki. Słabszą stroną jest jakość dźwięku, ponieważ do słuchacza docierają zewnętrzne hałasy, a osoby z otoczenia mogą słyszeć słuchaną przez niego muzykę.

Słuchawki otwarte dobrze sprawdzą się w cichych pomieszczeniach (np. w domu) oraz podczas biegania, jazdy na rolkach czy rowerze. Poruszając się po parku lub mieście, lepiej nie „wyłączać” całkowicie dźwięków dobiegających z zewnątrz.

Słuchawki półotwarte to połączenie otwartych i zamkniętych. Zapewniają one wysoką jakość dźwięków, dobre przenoszenie tonów wysokich i niskich, a zarazem nie izolują całkowicie hałasów z otoczenia, dlatego zapewniają bezpieczeństwo podczas poruszania się po mieście. Takie słuchawki gwarantują także wentylację ucha, dlatego można korzystać z nich przez dłuższy czas bez obaw, że poczujemy dyskomfort.

Zwróć uwagę na przeznaczenie słuchawek

Dobre słuchawki nauszne powinny być dostosowane do swojego przeznaczenia. Inne modele sprawdzą się do smartfona (rozmawiania przez telefon czy Skype), inne do słuchania muzyki lub oglądania filmów. Do rozmów przez telefon i Internet wystarczy prosta konstrukcja nauszna z wysoką głośnością maksymalną. Jakość dźwięków ma tutaj drugorzędne znaczenie. Można wybrać słuchawki przewodowe z płaskim gumowym kabelkiem, który nie plącze się, a jednocześnie zapewnia wyższą jakość od słuchawek bezprzewodowych. Warto jednak pamiętać, że niektóre smartfony nie posiadają złącza jack (np. nowy iPhone 7) – w takim przypadku niezbędne są słuchawki bezprzewodowe (np. Bluetooth). Do rozmów na Skype i gier online niezbędne są słuchawki nauszne z dobrej jakości mikrofonem. Najlepiej, gdy będzie można go swobodnie odłączać. Ważne jest, aby był on osadzony na giętkim elemencie, co pozwoli go wygodnie przesuwać. Fani muzyki powinni sięgnąć po droższe słuchawki z dobrą kompresją dźwięku. W tym przypadku ważna jest czułość słuchawek, pasmo przenoszenia dźwięków, wielkość mebrany oraz możliwość regulacji. Na rynku dostępne są nauszne słuchawki muzyczne, które spełnią oczekiwania nawet wymagających melomanów.

Komentarze

    Dodaj komentarz